Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

What is the basic cause of ocean tides
What is the measurement in degrees and radians for the rotation of counter-clockwise 5/3
Which of these sentences is in passive voice? The man boarded the plane. She liked strawberries. The boy skated to the park. The letter was mailed by Sally.
The pH of water is _____ because it contains an equal amount of H+ and OH- ions. 5 7 9
what did the great council of the magna carter later evolve into? A)The english parliament B)The council of the elect C)The house of burgesses D)the U.S. congre
How did the Webster-Hayne debate fit into the controversy between Jackson and Calhoun? What brought about the debate, what was the major point of disagreement b
A what is an equation stating that two ratios or rates are equal
solve each equation for x. d=f+fx
Whose actions sparked the Montgomery bus boycott?
The measures of 2 angles are (2x+2) to the zeroth power and (3x-5) to the zeroth power. 1.) If the angles are complementary, what is the measure of the smaller