Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

What would happen if the hippocampus were to be removed or damaged?
Distributive property of 5×(3 7)
How did the joint family enrich connections between its members across generations?
0.3(r+2)= -0.1(-2r-4) can you please solve this show your work please
ANSWER ASAP!!Describe how several jobs or professions might use scale drawings at work.
How did the colonists respond to a call to arm themselves against the British?
Hypothesis for does water with salt boil faster than plain water
A mindful student uses only one learning pattern at a time or focus on one task?
what is the laws of exports under multiplication
What is its mass if a gravity meter indicate that g=9. 83?