Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

The fluid mosaic model describes the plasma membrane as consisting of select one: a. a phospholipid bilayer with embedded carbohydrates. b. two layers of phosph
(Photo) Please help me!Find the volume of the cone shown below.
was bill clinton impeached in his second term
XYZ is a right triangle. If XY = 4, what is YZ? A. 8 B. 8\sqrt{3} C. 4\sqrt{3} D. 16
Why did World War I last for so long?
Write a python function that computes the area of an equilateral triangle given the length of one of its sides. search for a mathematical formula that specifies
Please help, will mark brainliest. High point value Two cans of beans costs $3.00. Three cans of beans costs $4.50. Four cans of beans costs $6.00. Why does eac
How did African American civil rights leaders change their reform focus?
In 100 words or less, identify and give an example of at least two sound devices used in Edna St. Vincent Millay's poem, "The Courage That My Mother Had."
Write an algebraic expression that has three terms. Two of the terms should be variable terms, and one of the terms should be the constant 6.