br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me please
finish this question fast
A rectangle is 2.7 in tall and 3.7 in wide. If it is enlarged to a height of 13.5 in, then how wide will it be? How can you set up this problem? What do you nee
For many purposes we can treat methane (CH4 as an ideal gas at temperatures above its boiling point of -161. °C Suppose the temperature of a sample of methane
Round 291 to the nearest hundredth
WHAT IS A PLAGUE? WHAT CAUSES A PLAGUE? full sentences please
PLEASE ANSWER QUICK George has 4 pounds of ham to make 16 sandwiches. He puts the same amount of ham on each sandwich. Which statement about George’s sandwiches
Match each benefit of the proper amount of sleep to the most appropriate category Academic ? Improved body composition Social ? More intense focus Physical ? Be
The cost of attending your college has once again gone up. Although you have been told that education is investment in human capital, which carries a return of
Body Temperature is maintained at through what type of energy?