kik8imfIsni5mack kik8imfIsni5mack
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 8 pencils for $2.24??

Respuesta :

rei2018
rei2018 rei2018
  • 23-10-2016
Divide 2.24/8 and you get your answer of:
0.28 per pencil
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 25-11-2019

Answer: $0.28 per pencil

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit, in this case the cost per per pencil.

Since we know that it costs $2.24 for 8 pencils, to find the cost for 1 pencil, we need to divide 8 into $2.24.

I provided an image with the division. *You can also just use a calculator.*

So, 8 divides into 2.24 0.28 times.

Therefore, each pencil costs 28 cents which means that the unit price is 28 cents per pencil.

Ver imagen TheBlueFox
Answer Link

Otras preguntas

¿Es correcto utilizar el término "peso" en casos como este? ¿Por qué?​
describe contribution margin, what is its economic meaning
aswer the quesio pls help me ok got it les go
The following table shows the population of wild animals in 2 national parks. Represent this data using a double bar graph
Column A 1 Aurobindo Ashram. 2 Panaji 3 Puri 4 Dwarka Column B Odisha Puducherry Kerala Goa 5 Backwaters Gujarat ​
main similarities between mediation and arbitration. ​
3.2.4 falling leaves cmu
in circle o the length bc is 25.4 cm find the length of bac to the nearest tenth of a centimeter
What will happen if one of the chain of infection is Broken?
Do theses similarities between totem pole, Giotto crucifix, and Minoan snake goddess have ties to a common meaning between all of them, or do you think the mean