cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

what are the two types of nucleic acids
Name the values of 2s in 2, 200
give 3 examples of jobs that use each method of pay hourly piece work commission salary and tips
Which process does article v of the constitution describeWhi
Question: Rationalize the denominator
What is the reason for establishment of the Carolinas in 1663
A man is traveling 25 miles per hour. how long would it take him to travel 63 miles?
Use the diagram to find the indicated measurements
Charles Darwin proposed the idea that those individuals best suited to their environment will survive and reproduce, and their traits will become more common in
Given: DC||AB DC = AB Based on the given information and the algebraic and geometric properties presented or proven thus far, choose the congruence theorem th