0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

Choose all the answers that apply. Which of the following forces require physical contact? A. tension B. air resistance C. friction D. magnetic force E.
The math teacher asked Edith, “How old are you?” “Sixty years less than five times my brother’s age,” she answered. “That doesn’t help me,” replied the teacher.
what were two of the programs present Roosevelt put into place during his first year in office?
According to the map what was Italy statues in 1871
I need advice ASAP (13 points). My closest friend asked me to see a play with her at a high school but I politely declined and said I was busy. So the on the da
what characterizes a strong acid or base?1)polar covalent bonding2)complete ionization in water3)ionic bonding4)presence of a hydroxide or hydrogen ion​
How does the thermal energy of a large container of water compare to a small container of water at the same temperature
What risk factors did albert present with which would support the symptoms observed?
I would like to know the result of 3^3
n the carbon cycle, what form of carbon do producers take in from the atmosphere to perform photosynthesis? A. carbohydrates B. CO2 C. protein D. solid carb