briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

Fast help please I need it
Assuming that the three genes undergo independent assortment, predict the phenotypic ratio of the offspring in the F2 generation.
The Suarez family paid $17.00 for 4 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
Determine the approximate measure of angle Y.​
I have no idea what I'm doing ​
Which expression uses the greatest common factor and distributive property to write 18 1 24 as a product? Circle the letter of the correct answer. A 2(9 1 12)
I’ll mark you brainliest is you can help with this urgent question
1. Jiyoung spent $82 at Uniqlo on shirts and shorts. She lost the receipt but knows that the shirts are $11 each, and the shorts were $9 each. If Jiyoung bought
Why might both cell types be considered equally successful
Jamari has a Rubiks Cube and the volume is 64 inches The length on one side is (Blank) inches because (blank)