Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

What are the domain and range of the real-valued function f(x)=2/x?
Simplify this expression: [tex]7xy - x^{2}t+4xy+5x^{2}t[/tex]
Carpet sells for $3 per square foot and will cost you $675 to recarpet your rectangular room. If your room is 15 feet long, how many feet wide is it?
Unlike solids and liquids, gases can be compressed. How is this physical characteristic of gases beneficial to society?
Attempt due: 1 Hour, 23 Given; WZYX, W ZXZYXZ Prove: WXYZ verse Statement Reason 1. Given 1. WZYX 2. ZWZXYXZ 2. Given 3. XZXZ 3. Select 4. AWZX AYXZ 4. [Select
Which number sentence and model shows the quotient of 2/5 divided by 2/3 select two correct answers
why does the police officer arrest Justyce​
solve pls brainliest
The equation N(t) = 400/1 + 39e−0.7t models the number of people N in a town who have heard a rumor after t days. How many people started the rumor?
Actividad 13: Los sábados Completa el párrafo con la forma correcta del verbo ir. PLS HELP ASAP