jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

{[(8-3)x2]+[5x6)-5]} divided by five
how much area has the everglades lost in the past year?
Describe how temperature,light,and soil affect an ecosystem
How many ounces go into 21 grams?
egyptians who could afford it mummified the bodies of the deceased to do what?
Classify the triangle based on the side lengths 18 , 22 , 40. A. Right B. Acute C. Obtuse D. No triangle can be formed with the sides given.
what is a group of words called? I need this today or i'm getting aBEATING!
Your team catches 42 mahi mahi (type of fish) over 2 weeks. What is the average daily mahi mahi catch?
how do you solve 8-(4x+7)=5x+30-2?
what process takes place before an article is published in a scientific journal/