Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

solve for r F= k (m1m2/r^2)
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
Would there be a problem or a major event in a horror story?
Anyone know how to do this? Look at picture
Hey there this is Japanese What is the meaning of :1) sugoi2) takai
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
How can I work out 30% of (blank) is 60?
Can someone please answer this
Please solve equations by completing square