ebs02
contestada

A pineapple costs $5.04. Together one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What dose one banana cost? Please work.

Respuesta :

5.04 + b = 13b                   b is cost of the banana 
-b               -b
5.04 = 12b
$0.42 = b