genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

The most accurate description of United States foreign policy toward Japan between 1900 and 1941 is that the United States?: A. supported Japan's territorial am
What is an explanation of why producers are always found at the lowest trophic level?
What two American naval and air victories in mid-1942 stemmed the Japanese tide? What island victory early in 1943 ended Japanese chances at an offensive toward
The total of 42, 75, 189, 301, and 728 is A. 2,301. B. 1,533. C. 1,335. D. 1,297.
The primary language deficit shown by children with autism spectrum disorder is in the area of Syntax (grammar) Vocabulary (words known or used) Pragmatics (app
Which one of the following sentences is interrogative? A. The canned tuna is in the pantry. B. What will you do when the well goes dry? C. I passed the entra
What is JK rounded to the nearest hundredth show your work
Among Hindus, members of the lowest caste are commonly referred to by the term dalit, which means A. "segregated." B. "oppressed." C. "disadvantaged." D. "d
All of the following are TRUE about the election of 1936 EXCEPT?: A the Republicans recognized the popularity of New Deal policies and simply asserted that they
The form of the poem "God's Grandeur" is that of A. an English sonnet. B. an Italian sonnet. C. a villanelle. D. blank verse.