metziza000
metziza000 metziza000
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. whats the cost per pound

Respuesta :

jack4422
jack4422 jack4422
  • 24-11-2020

Answer:

Your answer is 1.25 stay safe ❤.

Step-by-step explanation:

10÷8 = 1.25

Answer Link
abrikazam
abrikazam abrikazam
  • 24-11-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

8 / 10 = 0.8

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line containing (–1, 8) and (3, –12)? A. 5 B. – C. –5 D.
Mathematicians please help me solve this question. Am marking the brainliest.
Escucha y escoge la opción con la palabra deletreada en el audio. Listen and select the option with the spelled word from the audio. (2 points) aNacer bNaser cC
2( 4x + 1 ) = 3x - 6x
Margarita entrena tres semanas para participar en un maratón. En la segunda semana recorre 1 km más que en la primera y en la tercera semana, corre el doble de
Answer quickly. I'll give brainliest. It isn't D.
You join an aerobics class at the local gym. The cost is $3 per class plus $10 for the initial mem- bership fee. 17. Write an equation that shows the relationsh
FAST!!! Use the vertical line test to determine which graph does not represent a function
How did Columbus's discovery of North and South America benefit Spain? SELECT AN ANSWER It enabled Spain to have more spices. It enabled Spain to establish an e
why do you think the depression led to the development of some extreme policies ?