Zionharunight101
Zionharunight101 Zionharunight101
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of cat food cost ​$18.75. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

aliyah8018
aliyah8018 aliyah8018
  • 24-11-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

5 bags = $18.75

To find the amount for three bags, we need to find the price for each bag.

Divide 18.75 by 5.

18.75/5 = 3.75

So each bag is 3.75, and since we need to know the price for 3 bags, we need to multiply 3.75 by 3, which is 11.25.

Answer Link

Otras preguntas

ASAPPP I NEED HELPP BRAINLIESTTT
Chorally count by 2⁄3 starting at 6 PLEASE I ONLY HAVE 48 MINUTES LEFT TO DO THIS PLEASEEEEEEEEEEEEE :(
Today the price of a Jeep is $25,000. In 1970, the price was $5,000. What's the price relative?
1. ___circulation 2. ___circular3. ___semicircle4. ___circuitousa. (adjective) round; like a circle b. (noun) half a circlec. (adjective) roundabout; not in a d
PLEASE HELP QUICK!!!!
HELP!!! ITS TIMED!!Acetylene on prolonged heating yields benzene.Select one:a. Trueb. False
5 of 6 © For every 1 litre of water used to make a medicine, 199ml of sucrose and 271ml of saline solution are used. Express the amount of water, sucrose and sa
i need the answer asap pleaseee
Did the puritans believe in the private study of the Bible ?
Capitalism definition in your own words PLEASE