oofcodybyrd oofcodybyrd
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Respuesta :

ashanty314492
ashanty314492 ashanty314492
  • 24-11-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

Answer Link

Otras preguntas

how many atoms are there in 1.3 x 10^22 molecules of N(O)2
Is 2/14 equivalent to 3/7
how many moles are in 9.8 grams of calcium?
What was Jefferson’s official position regarding the Napoleonic Wars?
area of room is 320 and width is 4/5 of length
What type of government does Botswana have? Who is their president?
What was the role of the proprietors in the middle colonies
What happened to the number of moles in a sample that originally occupied 500mL with 2.50 moles and then occupied 750mL? It deals with gas laws
How do I prove that 0.3333.. Is equal to 1/3 using a geometric series?
What type of government does Botswana have? Who is their president?