lvargas2317 lvargas2317
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Gabby measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the check out total cost came up to $20.90 What is the price per pound?

Respuesta :

sophiew4
sophiew4 sophiew4
  • 24-11-2020

Answer:

$3.80/pound

Step-by-step explanation:

We can just divide the price by the amount to find the price per pound.

20.90 ÷ 5.5 = 3.80

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Solve by Elimination.x + 2y = 73x - 2y = -3
How was genghis khan able to unite the nomadic mongols
how to solve linear equations by substitution?5x+2y=9x+y=-3
7b ÷ 12 = 4.2                  What is b?
You have had a class discussion on the following question:What areYou have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keepin
Why did antidemocratic governments rise to power in postwar Europe and Asia?
Simplify expression: 3^{−(4a+1)} −3^{−(4a−1)} + 3^{−4a}
how could chemical place my life or the life of others in jeopardy
10n squared -26n +12
i am stuck heres the question;the product of 2 numbers is 144 and their difference is 10 what is the su of the 2 numbersif you can help Thanks¡