heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

Express 0.59 as a fraction....
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
How many syllable in electricity
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
How many syllable in electricity
3/4 + 1/8= with simplest form.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
How many syllable in electricity