angelinagalindo127
angelinagalindo127 angelinagalindo127
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

i need help with this

i need help with this class=

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 24-11-2020

Answer:

3 pairs for the price of two.

Step-by-step explanation:

$10 per pair

  • 3 x 2

then:

3 pairs costs $20

20/3 = $6.6667 each pair

  • Buy one and get 25% of the second

25% = 25/100 = 0.25

then:

first pair $10

second pair: 10 - (10*0.25) = 10 - 2.5 = $7.5

first + second pair = 10 + 7.5 = 17.5

2 pairs costs $17.5

17.5/2 = $8.75 each pair

then:

the best deal:

3 pairs for the price of two.

Answer Link

Otras preguntas

The hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle measures 7√2 units. what is the length of one leg of the triangle
A construction crew has just finished building a road. The crew worked for 2 7/9 days. If they built 2 1/5 kilometers of road each day, what is the total lengt
35% of what number is 28
Please help me with this
When was Vladimir Lenin born?
Congress passed the Tenure of Office Act in 1867 to A) change the approval process for appointees. B) restrict President Johnson’s powers. C) extend greater rig
Oak has a density of 650 kilograms per cubic meter. What is the mass of a block of oak wood with a volume of 12 cubic meters? A) 7800 kg B) 662 kg C) 638 k
Does piggy get eaten in lord of the flies
6(y + 8) simplified plz 7y+6−1+12y *answer is not 19y-5* Item 5 A cheetah can run 103 feet per second. A zebra can run x feet per second. Use the Distributi
Psychologist have concluded that identity is...