fosterkiya
fosterkiya fosterkiya
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Cathy bough treats at her local bakery the past two weeks. The first week she bought 6 donuts and 3 muffins and paid $42. The second week she bought 3 donuts and 2 muffins and paid $24. How much does it cost for each donut and each muffin?

Respuesta :

chiletejeda
chiletejeda chiletejeda
  • 23-11-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You are going to roll two dice. Let the variable x = the sum of the numbers rolled. What is the probability that x = 9 ?
Jennie makes quilts. She can make 7 quilts with 21 yards of material. How many yards of material would be required to make 12 quilts?
If S is between R and T, RT=24, RS=x^2+8, and ST= 3x+6 how to find the value of X and if S is the midpoint or not (please show how you got the answer)
- x / 3 = 6 ( solving linear equations )
how do you round 9.92,3.99,2.14,8.39,2.79,8.48,2.96,5.34,and 4.52 to the nearest tenth.
When i add 2 to my number and then multiply it bye 5 i get 30 what is my number
graph this equation 3x+4y=12
How do I do slope intercept for y=3x-4
What is the GCF and LCM of 14 and 28
what does ''death by a thousand cuts'' mean?