gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

plz hurry i will give brainlyist
in what ways did us foreign policy toward latin america change in the period 1945-1963
Round 136 to the nearest ten.
Fill in the blanks with the correct form of either the verb ser or the verb estar. 1. Yo enfermo hoy alta. 2. Nosotros 3. Tú en la escuela 4. Ellos americanos 5
Good songs to listen to: Light down low - M.a.e.j.o.r, W.aka Fl.o.c.k.a FlameAny Neil C.i.c.i.e.r.g.a song Freak - D.o.j.a cat Wont bite - D.o.j.a. cat I think
What is the value of x in simplest radical​ form?
If I sell shirts for $15 a piece plus a a shipping fee of $20, what would my slope be?
so, i've been experiencing some chest pains, shallow breathing, headaches, nausea, and i feel insanely on edge all the time. it's been like this for a few weeks
If you know ratatouille the movie well please answer this I’ll mark as brainlister
Help what's the answer to this??