quinlanbakker quinlanbakker
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $144 for 12 pounds of mangoes. How much does it cost for 1 pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

$144 = 12 mangoes

Divide both sides by 12

$12 = 1 mango

Answer Link

Otras preguntas

Stuart hall sees media as ___________ where various forces struggle to shape popular notions about social reality.
An art store offers prints in two sizes. The store earns $15 on each small print sold and $25 on each large print sold. The owner needs to make a daily profit o
During the investigation of a murder case, the police found a few bloodstains on the body of the victim, a few bloodstains on the wall nearby, and a few hair fo
For what could awls be used? 1 Killing small animals 2 Sharpening stones 3 Killing large animals 4 Making holes in animal hides
We're people better of before or after the Neolithic revolution
the energy in the food your body absorbs is eventually converted to heat. What happens to the matter in your food?
Which is the simplified form for 10 -5x<20
judicial interpretation of the sixth amendment right to an attorney have changed overtime by expanding the right in which of the following ways? select all that
What were your visual, aural, read/write, and kinesthetic scores from the VARK questionnaire, after your answers were submitted?
If the scale of a map is 1:100,000, then 1 centimeter on the map represents ________ on Earth's surface.