CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When asked to write a point slope equation for the line shown below a student wrote y-6=3(x-3) how can she fix this to write the correct equation?
I TRIED D AND IT IS WRONG I WILL GIVE 30PTS ONLY TO THE RIGHT ANSWER Which of the following is not a reason that coral reefs are important? The contain
A PTA-sponsored program on alcohol awareness is an example of ?
a ball is rolling down a hill at +2.0 m/s. the ball is uniformly accelerating at 4.0 m/s^2. what will the balls velocity be 3.0 s later? a. 10 b. 5.3 c. 14 d. 1
The surgical procedure _______ is typically used for removing tattoos. A. Skin Grafting B. destruction C. Abrasion D. Removal
In which part of a story is the lesson or main message revealed? Climax Exposition Resolution Rising action
Which of the following equations is an example of a quadratic equation? y = 1/2x - 5 y = x 2 - 5 y = |6x| y = 9
The second law of thermodynamics states that as energy transfer takes place, matter becomes more organized over time. True or False
Summary of "The whales must survive" by Jenny Muirhead Please help!
Why were Thick and Pharrell's actions considered plagiarism? A.They copied words from another artist without asking. B.Their music was entirely too simi