loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If a 18 25 fl oz bottles cost $144.00 how much does one bottle cost?​

Respuesta :

sm03
sm03 sm03
  • 21-11-2020

Answer:

One 25 fl oz bottle costs $8

Step-by-step explanation:

144÷18=8

Answer Link
jorgeparra44444
jorgeparra44444 jorgeparra44444
  • 21-11-2020

Answer:

8$ if my math is correct.

Step-by-step explanation:

Kind of a trick question. It is asking how much each bottle costs. You know that there are 18 bottles and have a total cost of $144. You  do not need the 25oz for this equation. Lastly, I divided the total cost by 18 to get the total of 8$ for each bottle

Answer Link

Otras preguntas

What is the best way to describe how historians use time periods?
What groups of people did the Europeans force to work as slaves in the New World?
how did amerigo vespucci get malaria
The weight of an object on mars is about 2/5 it's weight on earth. How much would an 801/2 pound dog Weigh on mars?
What effect does the jungle have on the boys? In Lord Of The Flies.
What new system of national government did the delegates agree upon at the constitutional convention of 1787?
What is 8.6 rounded to the nearest tenth
Order from greatest to least 5 1/2, 5.05, 5 5/9 37/10, 3 2/5, 3 1/4 5/7, 5/6, 5/12
To become industrial, a nation must have raw materials, workers, and capital. True or false?
What is the economic importance of the Great Smokey Mountains?