0879867296381273 0879867296381273
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

Chris and Jeff sold 13.8 pounds of trail mix. They sold the trail mix for $4.89 per pound.
How much money did they collect?

Respuesta :

iivhvii
iivhvii iivhvii
  • 25-10-2020
They collected $67.48. You multiply $4.89 by 13.8 and get 67.48
Answer Link
lazyfroggo
lazyfroggo lazyfroggo
  • 25-10-2020

Answer: 67.482

Step-by-step explanation:

13.8 x 4.89 = 67.482

Sorry that I couldn't explain this more.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

which of these documents makes the most explicit reference to "unalienable rights
I need to find the overall answer and explanation of how to get it
How are the greatest common factor in the least common multiple alike and different
Gisela has 135 CDs. Eleven are pop music. She has 3 times as many rock CDs as she has classical. How many rock CDs does Gisela have?
what was going on in Chicago in the late 60's and early 70's
what important information is revealed in the third paragraph of the stage direction? "The crucible" by Arthur Miller
Their are 4 erors in this sentence. What is the fourth?
How much of the suns energy reaches us
Who explore enough of the southern America to deem it a new consitinent
There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per can of peas? a. $0.07 b. $0.08 c.