tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

Frances has no money in her checking account. she writes 3 checks for $35 each. the bank imposes $15 penalty because she has overdrawn her account. how much mon
5 hundreds x 10= hundreds =
What is the latitude longitude of the Antarctic circle
What is 4s In 440 in value of given digits
The Least Common Multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number. What are the numbers? Justify your answer.
Whats the answer and steps to 5g+4(-5+3g)=1-g
what is the simplest form of 120 over 15
The water in a pool evaporates at a rate of 16 gallons per week. What integer represents the change in the number of gallons of water in the pool after 24 weeks
Whats the answer and steps to 5g+4(-5+3g)=1-g
In what way does the judicial branch check the powers of the executive branch?