Respuesta :

The strawberries cost $0.75 or 75¢ per pound

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Step 1:

5 ibs for $3.75    Given

Step 2:

$3.75 ÷ 5     Divide

Answer:

$0.75

Hope This Helps :)