darlyn88 darlyn88
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which cost more per ounce: 13.5 ounces of cereal for $3.09 or 20 ounces of cereal for $3.99

Respuesta :

Ethan10723 Ethan10723
  • 24-10-2020
Answer: 20 ounces of cereal for $3.99 costs more per ounce.
Answer Link
Parrain
Parrain Parrain
  • 11-01-2022

The cereal that costs more per ounce is the cereal that is being sold at $3.09 for 13.5 ounces.

Cost per ounce of First cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.09 / 13.5

= $0.23 per ounce

Cost of Second Cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.99 / 20

= $0.20 per ounce

In conclusion, the first cereal costs more.

Find out more on costs per unit at https://brainly.com/question/609464.

Answer Link

Otras preguntas

Who discovered America? Christopher Columbus, Amerigo Vespucci, or Leif Ericsson? Explain who and why not the other two. Thank you.
what are they 1.) input devices2.) output devices3.) processing devices can you please answer  all of them please.
What were the positive and negative effects of rule by feudal lords
Using the terms DNA, trait, code, pattern, gene, describe why each organism is unique
All the knowledge and values shared by a society are a part of its _____. government social class culture economy
Okay so what is a-9.45=-10.6?
How many different ways can 50 players in a marching band be arranged in a rectangle arrangements?
why was the nile river well suited for settelments
Which of the following is the best example of peer pressure using a reasoning tactic?A.  "Have a cigarette. Everyone in this group smokes."B. "C'mon and take a
what part of speech is the word "axis"?