haileyhenriques32 haileyhenriques32
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $1.75. What is the cost of oranges, in dollars per orange

Respuesta :

wbusche580 wbusche580
  • 23-10-2020
$0.25 per orange. Or .25:1
Answer Link

Otras preguntas

5x+2y=21-x-y=-9 what is the answer
~RATIOS~ -Please help with the following picture :)
What was the myth and what was the reality of the “new woman” of the 1920s?
Identify three nonliving parts of an ecosystem. then explain how the nonliving parts impact the different kinds of organisms that live in the ecosystem and the
what is the product of 0.6 and 7
What mental image do these lines from the poem evoke? The domes over fall to pieces. The stones under fall to pieces. Rain and ice wreck the works. castles debr
. In the Old South, the majority of slaves A. lived on small farms. B. lived on plantations with 100 or more slaves. C. lived on plantations with 20 or more sla
5x+2y=21-x-y=-9 what is the answer
suppose you would like to double the speed of a wave on a string. by what multiplicative factor must you increase the tension?
The sale amount is $98.75. What is 5% sales tax? What is 8% sales tax? and what is 6.5% sales tax?