ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

A detective must appear in a detective novel. true false
Spectral lines are of particular importance in astronomy because
“Great God, direct, and guard him from on high, And from his head let ev'ry evil fly!” How does the couplet form support the meaning of the lines? by completing
Which set has the greatest range? {10, 14, 8, 19, 22, 13, 44} {19, 16, 50, 18, 29, 23, 37} {11, 9, 31, 29, 15, 17, 20, 24} {12, 6, 24, 20, 44, 15, 29}
Suppose that in France 40 labor hours are required to produce a liter of wine. In Italy, 30 labor hours are required to produce a liter of wine. These figures
What is the first thing that comes to mind when you think of the term “Middle East”?
Explain the push and pull factors that cause people to migrate from place to place.
the universe is expanding, all light from all galaxies is redshifted. True False
How did Cold War politics play into Middle East regional conflicts? The USSR sided with Arab nations. The USA sided with Israel. The USSR and USA supplied their
Why did the Mayan civilization fall