marleneneal36 marleneneal36
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans?

Respuesta :

Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$7.99 for 10 cans

Step-by-step explanation:

First you want to see what the price is for one can. Do this by dividing 6 from 4.99 (4.99/6). This gives you 83 cents per can. Do the same for the other, and you get 79 cents per can. 79 cents is a better value than 83 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Advertising, fashion trends, and new product introductions serve to a. create consumer needs. c. create consumer demand. b. increase income effectiveness. d.
What is 481.372 in expandend form
What elements are in the iron triad?
Which graph could represent a car that begins by increasing its speed, then travels at a constant speed, and then decreases its speed, as time increases?
identify the comintern and explain why it was formed
which information best help portray odysseus as a heroic archetype?
Katherine owns the trendy boutique where Clara works as a shop assistant. Deanne loves the clothes in Katherine's boutique and shops there often. Which of these
Find the common ratio of the sequence: -75, -15, -3, -0.6, . . . Thank you!
The Seven Year's War shifted the balance of power in favor of the _____. French Dutch English Prussians
Cyanobacteria have been engineered to produce isobutanol directly. What advantage does this have over other alternative biofuels