samaris1890 samaris1890
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda costs $ 7.20. A six pack of soda costs $3.90. Which is the better buy? How much cheaper per can of soda?

Respuesta :

hellobaby11 hellobaby11
  • 23-10-2020

Answer:

The 12 pack of soda is cheaper. The price per can is 0.6, as for the 6 pack the price is 0.65. It's 0.05 cheaper.

Step-by-step explanation:

<3

Answer Link
jr166981758
jr166981758 jr166981758
  • 02-02-2021

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to the question?
Find the area of the given figure​
6) BRAINLIEST + 15+ POINTS :D
Which table shows a function that is decreasing only over the interval (–1, ∞)?
Please Help!!!!!!Which excerpt from Blanca Flor reflects the use of a motif commonly used in folktales?“Blanca Flor, it is always your fault they stay. They all
i need the answer fast!
Why is it important to classify living organisms? A.The DNA of organisms may be more easily analyzed. B.Organisms may survive longer if they are classified. C.S
Help me plzzzzzzzzzzzz
In the first paragraph, Washington addresses issues regarding A. the relations between the different states. B. the rights of American tradesmen. C. the war goi
Which inference about the narrator's feelings toward Abuela is best supported by the text? * She is excited to introduce Abuela to friends. She is ashamed to Ab