Ashlynzuraff
Ashlynzuraff Ashlynzuraff
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 bags or rice cost $3 then how much would 20 bags cost?

Respuesta :

zlcritser24 zlcritser24
  • 23-10-2020

Answer:

the answer would be it costs $30 for 20 bags of rice

Step-by-step explanation:

divide $3 by 2 to get $1.50 and then multiply $1.50 by 20 to get $30

Answer Link
aliviadpatrick0904
aliviadpatrick0904 aliviadpatrick0904
  • 23-10-2020

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

2 x 10 equals 20, so multiply 10 by 3 and you get 30.

Answer Link

Otras preguntas

my ten digit is double my ones digit. I am less than 70 and greater than 60
which is greater -0.04 or 0.05
Which type of limiting factor affects a large population more than it affects a small population?
What is 7x -2=26 I need help
The quote shown here can be attributed to which nineteenth century advocate for public education? Horace Mann Dorothea Dix Lyman Beecher Sarah Grimké
True or false? People have kept domesticated animals for about 3,000 years
my algebra math book has this math problem ---> 4a - 3b = 21. i am supposed to figure out if it is true or false. but the thing is, i do not know how to do
How to round 168,356? to the nearest ten thousand
sixteen is seven plus three times a number find the number plez
what is the estimation of 73404 + 27865