gissm3ndoxa gissm3ndoxa
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of avocados costs $4.50. how many avocados do you get per dollar spent?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 23-10-2020

Answer:

You get 1.5 avacados per dollar.

Step-by-step explanation:

If you divide $4.50 by 3 you get 1.5 and that is the amount of avacados you get per dollar spent.

Answer Link

Otras preguntas

what is the conversion from 1.2 mm to m
The French used Louisiana mainly as a A. fishing ground C. military base B. trading post D. farming colony
How can the equation of dropping and bouncing a ball have a y intercept if the ball cannot be dropped from 0 cm?
Which expressions are equivalent to 6*v*w*1/2? 3 (v+w) w*v*1/2*6 None of the above
terry drove 310 miles in 5 hours at a constant speed.How long would it take him to drive 403 miles at the same speed?
what is the quotient and remainder for 52 divided by 8
Hot dog buns come in packages of 8. For the school picnic, Mr. Spencer bought 30 packages of hot dog buns. How many hot dog buns did he buy?
Evaluate.(5 • 8 – 12)(36 ÷ 9 • 4)
What is the precision measurement of 80 inches?
what is the value of n? 9×27+2×31-28=