rilynpredmore69
rilynpredmore69 rilynpredmore69
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Soup costs $0.97 for an 8-ounce can. What is the cost per ounce? (to the nearest cent)

Respuesta :

gamingbeast015 gamingbeast015
  • 22-10-2020

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

0.97 = 8 ounces, 1 ounce = 0.97/8=0.12 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

f) graph the function in part e. (10 points)
Please help I will give you brainiest
How to replace the insist with a connotation word.
which, if any, of the characteristic(s) below reflect conditions in a healthy relationship? Mark all that apply Feel safe Feel supported Feel valued Mutually re
What were the Jamestown colony’s first successful venture, after which the struggling colony began to thrive and expand?
What are two equations that represent "on and a half?"
I need help Asap, please
If you mix red and blue what do you get?
Pls help i have a timer pls hurry
Ivan's, Inc., paid $474 in dividends and $582 in interest this past year. Common stock increased by $192 and retained earnings decreased by $118. What is the ne