Respuesta :

Answer:

$4.00 per pound

Step-by-step explanation:

A grocery store sells cashew nuts at $8.00 per pound and peanuts at $4.00 per pound. They want to mix 10 pounds of the cashews with peanuts to create a mixture that will sell at $6.50 per pound