bigboyblue bigboyblue
  • 22-10-2020
  • Health
contestada

A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon.

What is the cost per cup of pineapple juice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-10-2020

Answer:

there is 16 cups in a gallon

16 divided by 6.00 is 2.66

THE ANSWER IS 2.66

Hope this helped:)

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

During the gilded age the majority of immigrants to the United States moved to
Why is the security council the most powerful arm of the united nations (un)?
what is the shape of DNA called A: Figure 8 B: double helix C: semi-circle D: Long string
what is he definition of Liveah?
what's the sum of 5 feet 9 inches in 12 ft and 3 in
The authors of the declaration of independence were influenced by the idea in the old testament that
Define momentum in terms of football.
What is the composition and percentage of the gases in earths atmosphere?
How do wetlands improve water quality in an ecosystem?
Which one of the following choices is most accurate in terms of cross-training? A. It better prepares muscle for new exercises B. It completely eliminates the r