lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A dog waits 44 pounds and the veterinarian thinks it needs to lose 7 pounds. Mikala wrote the equation x + 7 = 44 to represent the situation. Kirk wrote the eq
what impact did the civil war have on the spread of disease in texas
how do i solve 2.06 + [(3/5 - 1/2) × 2.5] ÷ 5
A 52-card deck of playing cards is shuffled, and one card is dealt from the top of the deck. what is the probability that it is an even number or a diamond?
What was the temperature at 6 p.m?
Which is shown to be an effective treatment for depression?
How did Fidel Castro become the leader of Cuba? He was appointed by Fulgencio Batista. He won the election by a landslide. He barely beat his opponent in the
Which mountain region leads the nation in producing young chickens
PLZ HELP NEED IN 5 MINUTES which of the following statements about single-member districts is true? A. A candidate who gets the least number of votes can be el
What is the solution to the system of equations? 2x + y = -3 x - 2y = -4 ( __ , __ )