ale666
ale666 ale666
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Last week, Ellen bought 4 apples for $2.40. This week she bought 9 apples for $5.40. If the cost per apple remains the same, how many apples could she buy next week?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-10-2020

Answer:

$1.06

Step-by-step explanation:

Answer Link
lisasandell
lisasandell lisasandell
  • 22-10-2020
I dont really understand the question but the price per apple is 0.6 or 0.60
Answer Link

Otras preguntas

What determined where people would settle as they moved westward ?
Why do we call a decimal a decimal
Everyone who saw the play agreed that the lead actor’s performance was especially  ------- : it was so deeply affecting that it moved many audience members to t
Which figure, a square or a trapezoid, will rotate onto itself in 90 degrees ?
The longest side of the right triangle is 2 feet more than the middle side and the middle side is 1 foot less than twice the shortest side. Find the length of t
Negative 5 divided by x minus 3
How can I write the formula for strontium fluoride?
what adds to 9 and multiplies to -360
How do you solve 25n=70
What is the "no pass, no play" rule and why is it controversial?