LameAsh20
LameAsh20 LameAsh20
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

Answer Link
silascalvanico10 silascalvanico10
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation for the specified variable. s=gh-4gc4, for g
Identify five (5) groups of stakeholders of The Rock Company and explain their relationship/interest with the company. Use examples from the case study to suppo
Which terms must be removed from 1/2 + 1/4 + 1/6 + 1/8 + 1/10 + 1/12 if the sum of the remaining terms is to equal 1?
(-1,-6)(-1,-3)(-1,-2)(-4,-2)(-4,1)(-4,4) range
what is chromatography and what are types of chromatography ​
Explain how the fall of Constantinople helped trigger the Protestant Reformation in Europe
the boy i like ,likes another girl and the boy i doesn't like, likes me , what to do now , please help.​
The cube of a whole number is 48 more than the square of the same number. What is the number?
My favourite place essay
what is sublimation ​