kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 7p + 8+ p + 6 - 4p? A. 2(2p + 7) B. 2(2p + 1) C. 2(8p - 5) D. 4(p +1)
24,004 even or odd ?
A phobia is an example of a(n) A. an anxiety disorder. B. schizophrenia. C. bipolar disorder. D. an impulse-control disorder. Please Be Quick! Thanks A Lot!
Please help me asap!!!
Which of the following units is best when measuring the length of an object?
What is the volume of the rectangular prism of the length if 3 1/2 is the length 3 is the width and 1 1/2 is the height
Why does Washington think the national government will be success
After the French and Indian War, a conflict between American colonies and the British government developed. Why did this happen?
Please select the word from the list most closely associated with the word below. aspiradora barrer cocinar lavar los platos alfombra
Time zones were adopted to fix what problem