shakaylawynter363
shakaylawynter363 shakaylawynter363
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

ballboy22334
ballboy22334 ballboy22334
  • 25-09-2020

Answer:

Value Grocery Mart has the better deal

Step-by-step explanation:

If Market City is selling their crackers for $1.75 a box, we could either multiply that by 3 since we know what 3 boxes of crackers cost for VGM or divide their 3 for 5 by 3 to see how much 1 box is, which is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

Why do scientists consider any hypothesis valuable?
Someone plz help me on this
Jalen has $25 to make copies of her flyer. If each copy costs 8 cents, how many copies can he make?
How can you locate a nearby community clinic that provides testing?
Which graph represents the intequality x > 2?
A fire marshal states that the maximum capacity of a school gym per square yard is 5 students. If the gym is 30 yards by 20 yards, what is the maximum number of
what can break without being touched?​
3. Sam has $1,000 to be distributed among two groups equally. Later, the first part is divided among five children and second part is divided among two brothers
The surface area for a rectangular prism is given by the formula SA = 2ab + 2bc + 2ac, where a, b, and c are the lengths of the prism. If the surface area of a
Complete each analogy. Drag and drop the words into the correct locations. (2 points) floods destruction wall trunk: tree fly soar sprint :: tornado :: dash ::