mckenzismith31 mckenzismith31
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9 at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

BNHA0FREAK
BNHA0FREAK BNHA0FREAK
  • 25-09-2020

5 1.80, the crackers cost $1.80 per box: 20 3 1.80 5 36. So, 20 boxes cost $36.00.

Answer Link
NutellaQueen
NutellaQueen NutellaQueen
  • 25-09-2020

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

To find how much one box costs you divide 9÷5 = 1.8

Then you take 1.8 × 20 = 36

If you want me to go over it in depth, let me know! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through the points (10, 2) and (19,14)? Write your answer in simplest form.
Analyze the differences between these two maps. Describe what differences you see and, using your knowledge of history, infer what caused these changes.
LOVER OF OR SEARCHER FOR WISDOM OR KNOWLEDGE AUDIOPHILE PHILOLOGIST PHILOSOPHER PHILHARMONIC
A gas at 80 kPa occupies a volume of 5 mL. What volume will the gas occupy at 70 kPa
Why does Malcolm X not approve of Martin Luther King Jr.’s approach to securing civil rights?
Factor 3x^2 + 22x + 24 Please help
Beanie Babies became very popular a few years ago. Millions of people all over the world lined up at stores to buy new Beanie Babies. As Beanie Babies became m
A jar contains 5 popsicle sticks, numbered 1-5. A stick is drawn, then a letter in the word SPRING is chosen at random. What is the probability the number is gr
Cos x if sin x cot x =5
what is an autotroph​