wolfpacunited23 wolfpacunited23
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.66. If
Alexandra spent $3.42 on oranges, how many did
she buy?

Respuesta :

kythesaver kythesaver
  • 24-09-2020

Answer:

9

Step-by-step explanation:

each orange is around .40$ so alexandra spent $.80 more so 7+2=9.

sorry if I get it wrong.

Answer Link

Otras preguntas

trang can test message about 38 words per minute. if she types at this rate for 20 minutes about how many words will she type?
A tissue sample is three cells thick. Each cell has a thickness of 0.000004m. What is the thickness of the tissue sample in mm. Give your answer in standard for
A man is purchasing a house for $325,000. His lender requires a 20 percent down payment and 2 points at closing. The man is also responsible for $2,000 in closi
Rachel's waist circumference is 37 inches and her hip circumference is 39 inches. Based on this information, what does her waist-to-hip ratio tell you?
Convert 11 yards to feet
Nadine sold two kinds of tickets to her class play. Student tickets cost ​$3 ​each, and adult tickets cost ​$5.50 each. If Nadine sold a total of 25 tickets for
Kaitlin paid $16.60 for 33.2 centimeters of wire. Find the unit price in dollars per centimeter. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Could someone answer the question with the photo linked below? Then explain how to solve it?
what is verb and what is itexamples
If f (x) = *+12, then f (4) = 16 8 4 2