jh47221
jh47221 jh47221
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

(18+2)x($1.35+$3.45)= $96

Could I please have BRAINLIEST.

Answer Link

Otras preguntas

How is an advertisement different from a comment from a regular consumer?
Emily is picking strawberries at a speed of 3 strawberries per second. Her little sister Sophia joins Emily when there are 20 strawberries in Emily's basket and
18 more than four times a number
Which is the most challenging problem facing many tribal governments?
axb= 0.24. how many possible values for a and b are there?
in the following triangle, what is the length of the hypotenuse, please answer quickly please
What’s the definition of chemical energy
What’s the slope of y=-7x+5
In at least 150 words, discuss which of the themes developed in this story would most appeal to high-school students today. Give reasons to support your answer.
What would have been the best plan to stop Napoleon from becoming the sole dictator of animal farm?