valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

In the novel "To Kill A Mockingbird", Dill lies about his father—and many other things. What is probably his motivation? What does Dill add to the children’s li
Which of the following changes igneous or sedimentary rock into metamorphic rock? A. heat and pressure B. heat and weathering C. water and weathering D. wat
PLEASE HELP WILL FRIEND AND WILL GIVE POINTS Read the paragraph below. Ms. Joon, a substitute teacher, breezed into the classroom and settled at the teacher’s d
Which property does the statement illustrate? Column A Column B 1. If x – 3 = y and y = 8, then x – 3 = 8. 2. If x + 2 = 7, then 7 = x + 2. 3. If m = 2x and
state one reason that cells are small!
Find the scale factor for the similar figures. A.1/4 B.1/3 C.3 D.4
Symbolism is ____________________
construct two paragraphs that explain how the absolutism governments of Europe were different
Buddhism spread only by means of overland routes. A. True B. False
Identify the form of energy that is converted into thermal energy by your body