joanthanol8 joanthanol8
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

#1 Shane bought 4 shirts for $17 and 4 pants. He spent a total of $71.
How much did each pant cost?


#2 Julie has 4 more apples than Sam. Julie and Sam have a total of 30
apples. Find the number of apples Julie has


Help me out please

Respuesta :

kellywick11 kellywick11
  • 24-09-2020
Each pant cost $13.50 because 71-17=54 and 54/4=13.5. Julie has 17 apples.
Answer Link

Otras preguntas

Help me please (can do any questions would be really appreciated )
Complete the following 7 WK 3 Financial Exercises: Problem Set 1, Part 1 questions using either the financial functions in Excel® or the Present Value and Futur
Find the exact value of each.
what are the examples of question tag​
According to class material, which two news values do journalists argue are the most important?.
distinguish between cooperative business and private business​
4. The sum of two numbers is 35. The first number minus twice the second number is 8. Find the numbers.
Hey can anyone tell me who is Diana Ross,jimi Hendrix and ray charles in easy words please
what are the examples of question tag​
Alex combined 5 ounces of chocolate syrup with 2 cups of milk to make chocolate milk. Using the same recipe, how many ounces of chocolate syrup would be needed