leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

Vitellium (Vi) has the following composition:Vi-188: 187.9122 amu; 10.861%Vi-191: 190.9047 amu; 12.428%Vi-193: 192.8938 amu; 76.711%Based on this data, what can
how do u say fat pig in german
How Do I Write an Anonymous Letter?
Write 10 sentences describing your weekend - what you did, normally do and going to do
How do I find the missing angle in a kite?
Why Is Oregon Called the Beaver State?
Write 10 sentences describing your weekend - what you did, normally do and going to do
A penny, a nickel, a dime, and a quarter are tossed. What is the probability of obtaining at least one head on the tosses?
How is gravity affected by mass and radius?
Write 10 sentences describing your weekend - what you did, normally do and going to do