desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

Lichens, represented by this symbiotic relationship, are responsible for _____________ or the establishment of a new site for plant growth. A) primary successio
What are 3 characteristics of soil?
name two uses for seismometers
Why can we not create electrical energy
Forms of money in the United States consist of paper money, coins, and _____. bartering minting checking account balances
how do you spell thoughs as in thoughs who believe
The slave trade to the United States was outlawed in 1808, however, the importation of slaves continued illegally. a. True b. False
why does the author say emancipation proclamation "came as a great beacon light of hope?" in the first paragraph ?
in order to balance an equation, why can you never change a subscript?
78.2 divided by 0.2 =