dina996 dina996
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Joan bought a soft drink for 3 dollars and 4 candy bars. She spent a total of 15 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

hannahmay2021 hannahmay2021
  • 23-09-2020

Answer:3 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How can I work out 30% of (blank) is 60?
how could a person  in the provinces be granted roman citizenship
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
solve for r F= k (m1m2/r^2)
Would there be a problem or a major event in a horror story?
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
I need help on this question please help?
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
How can I work out 30% of (blank) is 60?